Amblygonit

 

Amblygonit chemický vzorec (Li,Na)Al(PO4)(F,OH), je trojklonný minerál, který se obvykle vyskytuje ve formě hrubě zrnitých, štěpných agregátů. Vzácně tvoří i sloupečkovité krystaly. Obsahuje lithium, sodík, aluminium, fosfát, fluorit a hydroxid. Obvykle je bílé nebo krémové barvy, ale může být i bezbarvý, nažloutlý, do zelena, s hnědým nebo růžovým nádechem. Tvrdost 5,5 – 6 dle Mohsovy stupnice, index lomu je 1.57 – 1.6 a specifická hustota je 2.98 – 3.11. Bývá průsvitný, zřídka průhledný. Naleziště jsou v Brazílii (Minas Gerais), Francii, Německo, Švédsko, Myanmar, Kanada, USA (Nové Mexiko, Arizona a Jižní Dakota) a Namibie. Minerál poprvé objevil v Sasku
August Breithaupt v roce 1817. 
Název je složen z řeckých slov amblys – tupý a góni – úhel. 
Amblygonit je kámen klidu, obsahuje velké množství lithia, díky čemuž vnáší do života klid a mír. Je spojený s čakrou solárního plexu. Pomáhá vymanit se z pout minulosti a vyrovnat se s vědomím vlastní smrtelnosti. 
Amblygonit se používá k doplňkové léčbě s poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Tiší bolesti hlavy a má blahodárný vliv na žaludek. Kromě toho urychluje srůstání zlomených kostí. 
Jeho element je vzduch, přiřazuje se ke znamením zvěrokruhu Býka, Blíženců, Lva, Váh, Panny, Štíra, Vodnáře a Ryb