Ametyst

Ametyst je krásnou a oblíbenou odrůdou křemene s tvrdostí 7 dle Mohsovy stupnice, zbarven odstíny fialové, vlivem přírodního radioaktivního ozáření spolu s příměsí železa. Název pochází z řeckého slova "methy"- medovina, která byla kdysi oblíbeným opojným nápojem, proto slovo "amethy" můžeme přeložit jako neopojný - neopilý, neboť staří Řekové věřili v jeho proti omamnou moc. Již za Aristotela se nosil jako amulet, kámen cudnosti a zdrženlivosti.

Ve středověku byl velmi oblíben církevními hodnostáři, v biskupském prstenu i nyní manifestuje oduševnění a vnitřní čistotu. Ještě před dvěma sty lety byla hodnota ametystu srovnatelná se safírem, smaragdem, rubínem i diamantem, do objevení velkých nalezišť
v Brazílii patřil mezi nejcennější drahokamy světa.

Ametyst je především kámen duchovní očisty, symbolem proměny a inspirace, podporuje nezištnost, udržuje koncentraci, prosvětluje denní i noční sny, pomáhá při pohledu do budoucna i na druhou stranu. Jemné fialové až růžové odstíny barev charakterizují nejcennější, čistou mateřskou lásku. Probouzí odhodlání a odvahu s lehkým srdcem a čistou myslí opustit staré návyky a nahradit je lepšími. Potírá hněv a zbavuje strachu ze všeho neznámého. Dodává pocit jistoty a záruku, že to co se nám nyní jeví jako nespravedlivé a nesmyslné má vyšší smysl a zkušenost nás posouvá kupředu k lepšímu a hodnotnějšímu.

Působí především proti bolestem všeho druhu ve fyzické, citové i duševní oblasti. Mírní žal a klidní spánek, tím ovlivňuje všechny poruchy, které napáchal stres, přepětí a špatné zážitky ukryté hluboko v podvědomí.