Arganový olej „MAROCKÉ ZLATO“

 


Nejluxusnější organický olej na světě, který nabízí mnoho kladných a důležitých účinků pro pleť, pokožku, vlasy, nehty a celkové zdraví. Využívá se převážně v kosmetickém průmyslu, ale také pro kulinářství.

 

Původ

Arganový olej se vyrábí z plodů Argánie trnité (latinský název Argania Spinosa). Tento strom býval rozšířený po celé Africe, ale nyní se vyskytuje pouze na jihozápadě Maroka v určitých regionech a je chráněn pro jeho jedinečnost a ohroženost.

 

Způsob zpracování

Plody z argánie jsou zpracovány buď tradiční metodou, a to ručně pomocí hliněných mlýnků marockými ženami a nebo stroji, kdy jsou plody silným tlakem lisovány za studena a tím je dostáván 100% čistý organický olej. Ze 70 kilo plodů se po zpracování získá kolem 20 kil arganových ořechů a z toho litr arganového oleje.

 

Marocké kozy

Argánie trnitá není jen oblíbeným stromem pro jeho plody u žen a mužů, ale i oblíbenou pochoutkou marockých koz. Arganový olej se též vyrábí z arganových plodů po té, co je požijí kozy. Tento olej není příliš oblíbený, protože kozy jsou z něj cítit. Patří do nižší cenové hladiny. Zcela chápeme důvod :D

 

Vyjímečnost arganového oleje

Arganový olej obsahuje vitamín E, A a D, nenasycené mastné kyseliny (omega 3 a omega 6) a karoten. Je antialergení, nedráždí. Vhodný pro pokožku trpící ekzémy a akné. Je využíváný i na jizvy, jeho použitím je pokožka jemnější a pomáhá se zbavit nedokonalostí. Díky velkému obsahu vitamínů posiluje imunitu a ochranu před volnými radiály, zpomaluje proces stárnutí buněk. Má blahodárný vliv na celé tělo.

 

Lidé z Maroka žijící na jihu se dožívají vysokého věku a mají krásnou pokožku.

 

Použití

Arganový olej si můžeme i my doma zpracovávat do oblíbených produktů. Do šampónu, krému na pleť či do tělového mléka. Stačí dát kapička nebo dvě. Lze jej využít jako maska na vlasy, hydratace pleti na noc nebo zjemnění dlaní, hrubých částí pokožky.

 

Možností jak využí arganový olej je velké množství.

 

Jak poznat pravý arganový 100% čistý olej

Pravý arganový olej se krásně vsákne do pokožky a nezanechá ji mastnou. Nebude ji dráždit a nepřijde žádná alergická reakce s flíčky či pupínky. Pokud ano, může se jednat o směs olejů, což není žádané. Barva arganového oleje pro kosmetické užití by měla být žlutá-nazlátlá.

 

 

Uchování

Arganový olej může být prodáván v čirých či tmavých lahvičkách. Jelikož se jedná o organický 100 % čistý olej, musí být v tmavé lahvičce. Paradoxně marocké ženy upřednostňují průhlednou lahvičku, aby viděly barvu oleje, protože podle ní poznají, jestli je produkt správný. Je to jeden z určujících způsobů, pak vůně a případně test v chladničce.