Čakry a jejich minerály

Čakry jsou podle hinduismu energetická místa podél páteře, popisovaná jako kruh nebo vír. Čakry slouží jako převodníky a transformátory energie (prány) v organismu a dále také vyzařují energii do okolí. Název čakra pochází ze sanskrtu. Některé staré indické prameny popisují, že na lidském těle je až 88 000 čaker, přičemž jen 7 je hlavních a 40 vedlejších. Jsou spojeny kanálky, fungování jedné čakry tedy ovlivňuje i ostatní. Obvyklý průměr čakry je zhruba 10 centimetrů, při duchovním rozvoji člověka se čakry rozšiřují, zvyšují se jejich vibrace a barvy působí jasněji a zářivěji. Aby bylo lidské tělo zdravé, musí jeho čakry správně fungovat, být v rovnováze a přijímat bioenergii. Současná věda však nezná žádný fenomén, který by čakrám odpovídal, uvedené teorie nejsou potvrzeny žádnými objektivními medicínskými testy.

První čakra – Muladhara – čakra kořene

Tato čakra leží mezi análním otvorem a genitáliemi, označuje se jako čakra červená. Ovlivňuje páteř, zuby, nehty a kosti. Jejím živlem je zem.
Pro první čakru se hodí: jaspis, hematit, heliotrop, karneol, sardonyx, kalcit, záhněda, býčí oko, granát český, granát čínský, červený korál.

Druhá čakra – Svadhisthana – sakrální čakra

Nachází se nad pupkem, má blízkou vazbu k nadledvinkám, označuje se jako čakra oranžová. Ovlivňuje zejména krev, mízu, trávicí šťávy, ledviny, močový měchýř atd. Jejím živlem je voda.
S touto čakrou se spojují tyto minerály: citrín, karneol, měsíční kámen, tygří oko, zlatý topaz, oranžový avanturín, ohnivý opál, medový opál, medový kalcit, sluneční kámen.

Třetí čakra – Manipura – solar plexus

Umístění této čakry je přibližně dva prsty nad pupkem, má blízky vztah k slinivce břišní, žaludku a játrům. Označuje se žlutou barvou a jejím živlem je oheň. Ovlivňuje zejména spodní část zad, trávicí systém, žaludek, slinivku, dutinu břišní, játra. Této čakře náleží: citrín, jantar, ametrín, avanturín, malachit, sluneční kámen, růženín, tygří oko, záhněda, topaz, žlutý jaspis, žlutý jadeit, fluorit, zlato.

Čtvrtá čakra – Anaháta – srdeční čakra

Tato čakra se nachází v oblasti srdce zhruba uprostřed hrudníku, má přímý vztah k brzlíku. Náleží jí zelená, růžová a nebo zlatá barva a jejím živlem je vzduch. Ovlivňuje krevní oběh, kůži, srdce atd. Na tuto čakru působí amazonit, avanturín, jadeit, kunzit, nefrit, olivín, smaragd, růženín, turmalín, vzácný zelený kalcit, mechový achát, zoisit s rubínem, epidot, malachit, fluorit, azuromalachit, vltavín.

Páta čakra – Višuddhi – krční čakra

Nachází se v oblasti krku, má vazbu na štítnou žlázu. Je označovaná modrou, stříbrnou nebo zelenomodrou barvou a jejím živlem je vzduch. Ovlivňuje šíji, týl, oblast krku, uši, hlas, horní část plic atd. Tuto čakru ovlivňují tyto minerály: chalcedon, modrý akvamarín, avanturín, achát, modrý fluorit, tanzanit, dumortierit, světlomodrý lazurit, tyrkys, azurit.

Šestá čakra – Adžňa – čakra třetího oka

Její umístění je nad temenem hlavy, má přímou vazbu na šišinku. Její barvě je indigově modrá nebo fialová. Ovlivňuje poznání bytí, vyšší intuice, šestý smysl, telepatie. Této čakře jsou přidruženy tyto minerály: sodalit, sokolí oko, tmavomodrý lazurit, azurit, ametyst všechny druhy, spinel, opál, kunzit, čaroit, fluorit, lepidolit, ametrín, labradorit

Sedmá čakra – Sahasrára – korunní čakra

Tato čakra se nachází nad temenem hlavy, má také vazbu k šišince. Je jí přidružena fialová, zlatá nebo bílá barva. Ovlivňuje tělo, mysl, duši. Na tuto čakru mají blahodárné účinky tyto minerály: křišťál, ametyst všechny druhy, achát bílý, kalcit, magnezit, howlit, selenit, perly atd.