Čaroit

Jediné ložisko čaroitu na světě se nachází v nedostupné oblasti Sibiře při hranici s Jakutskem - Murunský Masiv. Jedná se o složitý křemičitan, jméno dostal podle řeky Čary. Tato oblast je známá pro svůj nepřístupný terén a podnebí, proč se zatím neobjevilo jiné naleziště není známo. První zmíňky o tomto kamenu pocházejí ze 40. let 20. století a od té doby se těší velké oblibě.

První objev čaroitu je z roku 1948 a byl špatně pojmenován jako canasit.

Teprve rozbory z r.1974 určili čaroit jako zcela nový unikátní minerál.

Čaroitová hornina je složena z křemene, žlutozeleného živce, oranžového tinaksitu, černozeleného egirinu.

Obsahuje také canasit, titanit, pektolit, xonotlit, ekanit, batisit, benstonit, burbankit, fedorit, miserit, agrelit a další.

Čaroitová hornina vznikla při snížení teploty na 350 C. Čaroit má vláknitou strukturu krásné šeříkové barvy.

Vlákna nejsou silnější než 200 mikronů. Jeho fialová barva je způsobená přítomností kationtu Mn+3.

Zároveň existují domněnky o vlivu stopového množství Ce na fialové zbarvení. Čaroit místy přechází do šedobílých až hnědavých odstínů, které zapříčiňují obsahy Fe3+ a Mn3+ okolo 0,5% hmotnost objemu. Jen pár balvanů a skalních hnízd má kvalitní čaroitovou horninu.

Ostatní žíly nemají kvalitu a představují spíše mineralogický význam. Do budoucnosti se čaroit stává investičním kamenem, který bude neustále růst na ceně díky snižování zásob na ložisku. Čaroit (K,Sr,Ba)(Ca,Na)2(Si,Al)4O10(OH,F)

 

Čaroit přeměňuje negativní energie a emoce, které v sobě člověk ukrývá a mění je na pozitivní. Pomáhá uvolňovat strach a probouzí moudrost. Má velkou hojivou moc na tělesné i duchovní úrovni, pomáhá nám vyrovnat se s našimi špatnými vlastnostmi. Potlačuje, stres, obavy, posedlost a frustraci. Pomáhá nám najít cestu v neřešitelných situacích, učí nás nadhledu, trpělivosti a pravidlu nic neodkládat. Osvědčil se i jako pomoct v případě nespavosti, neklidného spánku nebo špatných snů.