Přírodní diamant

 

 

Existují tzv. Diamantová 4 C, kterým je třeba věnovat pozornost při výběru nezasazeného diamantu; carats (karáty), clarity (čistota), color (barva) a cut (brus). Pokud se před koupí diamantu poučíte o 4 C, dostanete za své peníze více. Jestliže nemáte peněz nazbyt, je důležité zvolit C které je pro vás nejdůležitější. Potom bude lehčí volba vzhledem k vašim prioritám rozhodnout se, jestli chcete raději větší diamant s menším jasem, a nebo menší s větším třpytem.
Karáty - udávají váhu diamantu (1 gram = 5 karátů).
Čistota diamantu - hodnotí se množství nečistot (ty omezují světlo procházející skrze diamant, čímž snižují lesk a jas).
Barva diamantu – měří se bělost nezasazených diamantů (čím žlutější, tím méně hodnotný).
Brus diamantu – hodnotí se kvalita provedeného brusu.


Karátová váha diamantů:
Všechny nezasazené diamanty se měří karátovou váhou. Většinou chtějí lidé co největší diamant. Z technické stránky, mají obvykle větší diamanty nižší kvalitu, například ztrácejí na jasu. Kvůli broušení neopracovaných diamantů do potřebných úhlů, aby měli co nejvíce třpytu, bývá hodně karátové váhy ztraceno. Karát má 100 dílů a je roven 1/5 gramu. Jelikož větší diamanty jsou vzácnější, jsou i cennější. Jeden karát je cennější než více menších diamantů o celkové váze jednoho karátu. Menší diamant na malé ruce vypadá přirozeně, ale na velké se ztrácí. Když se rozhodujete o velikosti karátů, myslete vedle svých finančních možností i na to, jak zvolený diamant vypadá.


Čistota diamantů:
"Clarity" (Čistota) se týká nečistot v diamantu (inklůze, vtroušeniny). Je velmi vzácné najít perfektní bezchybný diamant, který je čistý bez jakýchkoli inkluzí. Nečistota může být velmi nepatrná - není vidět pouhým okem. Když hledáte čistotu, hledejte diamant od Flawless "FL" (bez chyby) po Very Slightly Included "VS", toto jsou kameny čisté pouhým okem. Používají se dvě stupnice čistoty: American Gem Society Laboratories (AGSL), AGSL stupnice je od 0 do 10, 0 je bez znečistění.
Gemological Institute of America (GIA). GIA stupnice hodnotí diamanty od Internaly Flawless do Imperfect (IF do I3 - IMP).

GIA STUPNICE ČISTOTY
Flawless (FL) a Internally Flawless (IF) diamanty jsou bez chyby, není u nich vidět žádná přírodní nečistota pod 10-ti násobným zvětšením. Tyto diamanty jsou velmi vzácné. Very Very Slightly Included (VVS1 a VVS2) diamanty s nečistotou, která je těžko viditelná pod 10 x zvětšením. Mají vynikající kvalitu. Nečistotu je velmi těžké spatřit a nalézá se jen ve spodní části nebo mají malou povrchní nečistotu, která může být odstraněna jemným leštěním. Very Slightly Included (VS1 a VS2) diamanty s nečistotou, která je pouhým okem těžko viditelná. Jsou levnější než VVS1 a VVS2. Nečistota ve VS1 je těžko viditelná. Trochu viditelnější je ve VS2 diamantech. Slightly Included (SI1 a SI2) mají nečistotu, která je viditelná pod 10x zvětšením a může být viděná i pouhým okem. Mají dobrou hodnotu, protože jejich brilance je vysoká a zároveň cena je dostupnější. Imperfect (I1, I2 a I3) diamanty obsahující nečistotu viditelnou pod 10x zvětšením a lehce viditelnou pouhým okem. Tyto diamanty nemají tolik jiskry při pohledu pouhým okem.


Barva bílých diamantů:
Diamanty se vyskytují v rozdílných barvách, bílé diamanty se měří (hodnotí) od bezbarvého – čirého – bílého po žluté do světle hnědé. Stupnice barvy bílých diamantů je podle abecedy v písmenech od
D do Z.
Jiné barvy diamantů jako růžová, modrá …... až černá nejsou zahrnuty do této stupnice.

Stupnice bílých diamantů:
-
D je bez barvy, velmi vzácný
-
E je bez barvy s nepatrným odstínem viditelným expertem gemologem (měřícím přístrojem).
-
F je bez barvy s nepatrně větším odstínem než E, stejně viditelný jenom expertem gemologem.
-
G - H je téměř bez barvy, ale má vysokou hodnotu.
-
I - J je téměř bez barvy, ale barva je nepatrně vidět.
-
K - Z diamanty které mají slabě až světle žlutou barvu.
Vysokou hodnotu mají stupně
G - I, ale pokud hledáte zásnubní diamantový prsten, dobrý výběr je též D - H. Pokud jsou diamanty vystaveny UV světlu, vyzařují jemné barevné záření - fluorescenci. Jedná se o přírodní jev, který není viditelný v normálním přírodním světle.

Tvary a brusy diamantů:
Diamanty se brousí do určitého tvaru (brusu): nejoblíbenější je kulatý – briliantový brus (
BRILIANT
), obdélník, srdce, ovísek - markýza, ovál, slza - kapka, čtvereček (princess), radiant - mnohoúhelník, bagety a jiné. Jiné brusy diamantů než je kulatý briliantový se brousí k maximálnímu dosažení karátové váhy. Neopracovaný diamant je broušen do takového tvaru, jehož výsledkem bude co nejmenší ztráta na váze. Pokud je moc úzký nebo široký, ztrácí světlo a zdá se tmavý. Když jsou kvalita a brus dobré, diamanty vypadají skvěle v jakémkoli tvaru, který zvolíte.