Druhy náušnic a typy zapínání

Pecky: Drobné, malé náušnice, které mají mnoho způsobů provedení, díky zepředu neviditelnému zapínání vypadají, jako by na uchu držely sami od sebe. Nušnička se protáhne ušní dirkou a zezadu zajistí puzetkou a nebo malým šroubovacím zapínáním.

Kruhové náušnice: Jedná se o náušnice kruhového nebo půlkruhového tvaru, které mohou být dále zdobené. Zapínají se použitím malého drátku, který se provleče uchem a zajistí do náušnice. Půlkruhové náušnice mají podobné zapínání, jako peckové náušnice.

Visací náušnice: Jedná se zřejmě o nejrozšířenějsí druh náušnic, které mohou mít celou řadu designů a stylů zapínání, například puzetové nebo různé podoby háčků.

Typy zapínání:

Dámský patent: Jedna se o nejrozšířenější a nejpoužívanější zapínání, které je zacvakávací a dá se opatřit i bezpečnostní pojistkou, která tím zamezuje ztrátě šperku, například při sundavání mikiny nebo svetru.

Ruský patent: Vychází z dámského patentu, používá se hlavně u menších náušnic nebo u těch, kde je třeba zdůraznit úchytový háček.

Puzeta, šroubek: Tímto způsobem zapínání jsou osazeny hlavně peckové a půlkruhové náušnice, jedná se též o velmi rozšířený způsob zapínání. Puzeta nebo šroubek se nasune na drátek, který je provléčený uchem.

Africký patent: Jedná se o drátek, který je na konci náušnice vytvarovaný do podoby háčku, jen se provlékne uchem a nijak se dál nezajišťuje. Pokud je háček dobře udělaný, je riziko ztráty minimální, avšak je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, hlavně při prudších pohybech.

Klasická klipsa: V dnešní době již málo vídaná věc, která se hodí zejména pro ženy, které nemají píchlé ucho. Zapínání je založeno na sepnutí ucha pomocí zaklapávajícího ústrojí na zadní straně náušnice.

Klenotnická klipsa: U nás málo známý typ zapínání v sobě spojuje vlastnosti klasické klipsy a háčku. Chcete-li si pořídit náušnice s tímto druhem zapínání, je ale, narozdíl od klasické klipsy, nutné, abyste měla uši propíchnuté. Toto zapínání je snadné pro manipulaci a samotné upínání je velmi pohodlné. Malá klipsa na konci náušnice se vzadu za uchem spojí s drátkem, který se prosune skrze ušní dírku, nehrozí tak vyklouznutí a ztráta náušnice.

Anglický šroubek: Podobným typem, jaký představuje klipsové zapínání, je také druh s označením anglický šroubek. Opět je vhodný pro dámy bez propíchnutých uší. K ušnímu lalůčku se připínají pomocí jakéhosi malého svěráčku.

Magnetické zapínání: Náušnice se zapínají pomocí magnetů na každé straně náušnice, avšak je zde vyšší pravděpodobnost ztráty. Pro tento typ nášnic nemusí být ucho píchlé.

Nalepovací náušnice: Poměrně nový trend, kdy se náušnice nalepí na ušní lalůček, avšak náušnice nevydrží dlouho, po pár dnech se odlepují a ztrácejí.