Iolite vodní safír

Iolite je název drahokamové kvality minerálu cordierit (hlinitokřemičitan hořečnatý), který byl jako samostatný nerost popsán až v roce 1809, již dávno před tím byl znám a vyhledáván, zvláště na Cejlonu, kde byl pokládán za odrůdu safíru, odtud obchodní název VODNÍ SAFÍR.

Cordierit získal název po francouzském mineralogu P.L.Cordierovi. Tvrdost 7 – 7,5 dle Mohsovy stupnice tvrdosti. Název drahokamu Iolite pochází z řeckého „ion“ = fialka a „lithos“ = kámen, jeho barva je ze základu modrá, její odstíny a příměsi jiných odstínů barev jejichž výsledkem je například barva šedomodrá, modrožlutá, modrozelená, hnědomodrá až fialová. Zajímavostí a zároveň určujícím znakem tohoto drahokamu je silný trichroismus, optická vlastnost, pozorovatelná pouhým okem – ve vztahu k optické ose dochází k odlišné absorpci světla, takže podle polohy kamene vidíme přechody barev od šedé, modré až po fialovou. Této zajímavé vlastnosti přechodu barev využívali již Vikingové, kteří podle kamenu navigovali své lodě, i při zamračené obloze jim umožňoval řídit se sluncem.
Podle legend používali Vikingové Cordierit k navigaci lodí, při jakémkoliv počasí dokázal určit polohu slunce, mohli tedy zjistit přibližný čas nebo kde se nacházi sever. Při praktickém pokusu se zjislito, že odchylka polohy Slunce, které se určuje pomocí Cordieritu jsou pouhé 2,5°.

Iolite je podobně jako safír kamenem meditace, souladu, touhy, spojení mysli a pocitu. Podněcuje naše intuitivní schopnosti, které vede až k poznání vnuknutím. Ukazuje nám jediný správný směr, přičemž posiluje naší víru.