Kalcit

Kalcit je klencový minerál, který dostal své jméno z latinského slova calx – vápno. Jedná se o relativně vzácný kámen, který dokáže lámat světlo a vytvářet tak krásné barevné odlesky. Chemický vzorec Kalcitu je CaCO3 (uhličitan vápenatý). V příznivých podmínkách tvoří krystaly značné velikosti, jinak známe zrnité, krápníkovité, stébelnaté a vláknité agregáty. Je poměrně měkký, jeho tvrdost na Mohsově stupnici je 3, lze do něj rýt nožem.

Velmi silný ochranný kámen, pokud se drží v ruce, dokáže tělo dobíjet energií. Odstraňuje strach, pomáhá překonávat deprese. Účinně čistí a nabíjí nižší čakry, léčí žlučník a střevní poruchy, výborný účinek má na dráždivý tračník, působí příznivě na rozmnožovací systém.

Krystaly islandského vápence se používají jako polarizační hranoly, dále se používá jako stavební kámen, k výrobě vápna a cementu nebo jako dekorační materiál na obklady nebo dlažby.

Patři mezi nejrozšířenější minerály v zemské kůře. Největší množství kalcitu se vyskytuje ve vápencích, mramorech, travertinech a podobných horninách, které tvoří mohutné vrstvy po celém světě.

Mezi nejvýznamnější naležiště patří USA, Rusko, Německo, Island nebo Česká republika.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.