Kalcit

Kalcit je klencový minerál, který dostal své jméno z latinského slova calx – vápno. Jedná se o relativně vzácný kámen, který dokáže lámat světlo a vytvářet tak krásné barevné odlesky. Chemický vzorec Kalcitu je CaCO3 (uhličitan vápenatý). V příznivých podmínkách tvoří krystaly značné velikosti, jinak známe zrnité, krápníkovité, stébelnaté a vláknité agregáty. Je poměrně měkký, jeho tvrdost na Mohsově stupnici je 3, lze do něj rýt nožem.

Velmi silný ochranný kámen, pokud se drží v ruce, dokáže tělo dobíjet energií. Odstraňuje strach, pomáhá překonávat deprese. Účinně čistí a nabíjí nižší čakry, léčí žlučník a střevní poruchy, výborný účinek má na dráždivý tračník, působí příznivě na rozmnožovací systém.

Krystaly islandského vápence se používají jako polarizační hranoly, dále se používá jako stavební kámen, k výrobě vápna a cementu nebo jako dekorační materiál na obklady nebo dlažby.

Patři mezi nejrozšířenější minerály v zemské kůře. Největší množství kalcitu se vyskytuje ve vápencích, mramorech, travertinech a podobných horninách, které tvoří mohutné vrstvy po celém světě.

Mezi nejvýznamnější naležiště patří USA, Rusko, Německo, Island nebo Česká republika.