Platina (Pt)

Jedná se o drahý kov, který společně s dalšími kovy (iridiem, osmiem, paládiem, rhodiem a rutheniem) tvoří skupinu takzvaných platinových kovů. Platina je ušlechtilý, odolný, kujný a tažný kov, elektricky i tepelně středně dobře vodivý.

V přírodě se vyskytuje zejména v ryzí podobě. Její název vznikl jako zdrobnělina ze španělského slova plata (stříbro), do češtiny překládané jako stříbříčko. Je snadno rozpustitelná v lučavce královské. Ryzí přírodní platina obsahuje 70 až 80 % Pt a dále ostatní platinové kovy, často ještě železo a nikl.

Její hlavní světová naleziště se nacházejí v jižní Africe a na ruském Uralu. Jihoafrická naleziště jsou doposud nejvetší světovou zásobou platiny.

Platina se používá pro výrobu velmi odolného chemického nádobí. V chemickém průmyslu je platina a především její sloučeniny využívána jako všestranný katalyzátor v řadě organických syntéz. Ve farmaceutickém průmyslu se používá jako jedna ze složek při výrobě cytostatik, tedy látek potlačujícíc rakovinné bujení. Avšak platina se používá i ve šperkařství, ať už k výrobě šperků, nebo pokovení méně ušlechtilých kovů.

Zajímaostí je, že platina byla v malé míře používána i pro ražbu mincí a to zejména v Rusku, nyní se jedná o velmi vzácný sběratelský artikl. Dnes se z platiny dělají zejména investiční nebo sběratelské mince.