Přírodní perly

Vzniká v těle perlorodky, perlotvorky nebo mořské ústřice. Do těla těchto živočichů vnikne cizí předmět, například zrnko písku, tělo živočicha vyvolá reakci a začne zrnko obalovat, tím vznikne perla. Perly jsou tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách. Perly jsou ceněné především ve šperkovnictví. Rozlišujeme dva hlavní typy perel, mořské a sladkovodní. V jedné ústřici může vznikout i několik perel najednou. Přírodní perly jsou velmi žádané. Rozlišujeme několik druhů perel:

  • Akoya: Pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a jejich barva může mít rozličné zbarvení: krémové, růžové, stříbřité nebo zelené
  • Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část.
  • Perly z jižního Pacifiku se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 cm – 2 cm v průměru a proto se prodávají za vysoké ceny.
  • Perly Mabe mají tvar polokoule což je způsobeno tím, že vznikají usazené uvnitř ústřic na stěnách jejich schránek. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA