Puncovní úřad

 

Registrace

 

Firma a-diamond.eu jewels s. r. o. je registrována u Puncovního úřadu. Veškeré údaje o registraci naší společnosti si můžete prohlédnout na webových stránkách Puncovního úřadu: http://www.puncovniurad.cz/cz/zlatnici.aspx

Výhoda jak se ujistit a nebýt napálen při koupi šperků. Jedná se o jeden ze základních způsobů jak je možné si pohodlně z domova dohledat, zda obchod, ve kterém chcete nakoupit šperky z drahých kovů jsou skutečné udávané ryzosti, která je na nich uvedena.

 

E-obchody

 

Zároveň jsme vedeni jako internetový e-shop, který má dohodu s Puncovním úřadem provádět náhodné anonymní objednávky pro ujištění se pravdivosti našich popisů a informací ohledně prodávaného zboží, hlavně ryzosti zlata a stříbra, zda šperky mají ryzostní číslo a předepsané identifikační značky.

http://www.puncovniurad.cz/cz/eshops.aspx

 

Identifikační značky

 

Český punc vyjadřují kromě základní informace, že byl opuncovaný předmět zkontrolován a shledán správným, co se týče udané ryzosti, ale i údaj o použitém kovu a období, kdy byl punc vyražen. Všechny tyto údaje se dají poznat z typu puncu.

U novodobých punců lze navíc z písmene v něm obsaženého poznat i pracoviště, které kontrolu a označení provedlo. Samozřejmostí je, že na zboží je ještě další značka, a to ryzostní číslo.

Ryzostní číslo bývá ze značek na zboží nejjednodušší, někdy se toto číslo vyskytuje i na zboží, které by punc nemohlo dostat - například na bižuterii vyrobené z obecného kovu.

Identifikační značky pomáhají najít autora nebo zdroj výrobku. Vyražení těchto značek na zboží si zajišťuje výrobce nebo dovozce sám. 

Výrobní značku udává výrobce na své výrobky společně s Puncem ryzosti České republiky. Odpovědnostní značku razí na své zboží prodejce/dovozce.

Nemusí se předkládat k puncovní kontrole veškeré dovezené zboží. Jedná se hlavně o zboží s podlimitní hmotností. Do 0,5 g/ks zlato a do 3 g/ks stříbro. Toto zboží nemusí být označeno ani puncem, ani odpovědnostní značkouryzostním číslem však podlimitní zboží označeno být musí.

Využíváme identifikační značky. Naše výrobní a odpovědnostní značky nám určil Puncovní úřad. Pro odpovědnostní (dovozové) značky jsou vyhrazeny dva tvary obrysů, jsou to typy VIII a IX, ostatní typy se používají pro značky výrobní. Na našem zboží rozhodně nechybí ani ryzostní číslo a Punc ryzosti, který uděluje pouze Puncovní úřad České republiky a deklaruje skutečnou ryzost výrobku z drahého kovu/šperku.