Shattuckit

je vzácný, nádherně zbarvený kámen, složený z chryzokolu, kupritu, limonitu a azuritu, byl poprvé objeven v roce 1915 na dole Shattuck v Arizoně. Patří mezi silikáty, minerály obsahující oxid křemičitý ve spojení s dalším minerálem či kovem, který se vyskytuje na zemském povrchu. V tomto případě je to měď (Cu), proto je Shattuckit Cu5 (SiO3) 4 (OH) poměrně těžký a stopy mědi se projevují i ve struktuře kamene jako tmavší skvrnky mezi tyrkysovou barvou. Zajímavá je jeho příbuznost s malachitem. Shattuckit je sekundární minerál, což znamená, že na normálních okolností, by se po sloučení oxidu křemíku a mědi utvořil malachit, popřípadě azurit, ovšem za změny těchto standardních podmínek, například tlaku či teploty, se tvoří sekundární minerály, tedy Shattuckit.

Je vysoce vibrační duchovní kámen, který umožňuje kontakt s nejryzejším čistým zdrojem energie. Vyzařuje velmi jemnou, mírumilovnou a ochrannou energii. Umožňuje odpoutat od svého majitele všechny připojené entity. Stimuluje čakru srdce, krku a třetího oka a je kamenem ryzí pravdy, komunikace a intuice. Svého majitele učí vlastní zodpovědnosti. Pomáhá rozvíjet mentální schopnosti. Meditace s tímto kamenem odhalí, která z oblastí vašeho života právě potřebuje pozornost a pomůže vám ji přivést do stavu harmonie. Přináší jasná, stručná poselství a vize a porozumění jim. Odstraňuje kletby, rozkazy a hypnotické příkazy pocházející z minulosti.

Skapolit Jako skapolity označujeme řadu minerálů, křemičitanů především sodíku a vápníku, s proměnlivým chemickým složením. V krystalové struktuře skapolitů se vzájemně zastupují jednak sodík, vápník, draslík a železo a jednak chlor, fluor a skupiny SO4, OH a CO3. Krajní čisté složky skapolitové řady označujeme jako marialit a mejonit, jejichž složení lze vyjádřit chemickými vzorci takto:

  • marialit, Na4Al3Si9O24Cl
  • mejonit, Ca4Al6Si6O24(CO3) respektive Ca4Al6Si6O24(SO4)

 

Přechodné členy mezi těmito dvěma krajními případy bývají označovány ještě dalšími názvy (dipyr, mizzonit). Pokud neznáme blíže chemické složení konkrétního vzorku minerálu skapolitové řady, použijeme prostě označení skapolit.

Skapolity jsou obvykle bílé nebo světle zelené, žluté, oranžové, růžové, fialové, popřípadě i modré. Bývají neprůhledné až průsvitné či dokonce průhledné, skelně lesklé. Tvoří zrnité, stébelnaté a celistvé agregáty nebo sloupcovité dobře omezené krystaly. Poměrně hojně se vyskytují jako součást metamorfovaných hornin jako jsou některé typy skarnů, erlanů, amfibolitů, mramorů aj. Větší akumulace mohou tvořit v některých typech pegmatitů. Až 30 × 20 cm velké žlutobílé sloupce pocházejí z Eganville v Ontariu v Kanadě. Některé výskyty barevných skapolitů dosahují drahokamové kvality a jsou využívány jako šperkový kámen (např. žluté skapolity z Brazílie a Madagaskaru, žluté a fialové z Tanzánie, žlutohnědé z Keni, bílé, růžové, fialové a žluté z Barmy).

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.