Skapolit

Jako skapolity označujeme řadu minerálů, křemičitanů především sodíku a vápníku, s proměnlivým chemickým složením. V krystalové struktuře skapolitů se vzájemně zastupují jednak sodík, vápník, draslík a železo a jednak chlor, fluor a skupiny SO4, OH a CO3. Skapolity jsou obvykle bílé nebo světle zelené, žluté, oranžové, růžové, fialové, popřípadě i modré. Bývají neprůhledné až průsvitné či dokonce průhledné, skelně lesklé. Tvoří zrnité, stébelnaté a celistvé agregáty nebo sloupcovité dobře omezené krystaly. Poměrně hojně se vyskytují jako součást metamorfovaných hornin jako jsou některé typy skarnů, erlanů, amfibolitů, mramorů aj. Větší akumulace mohou tvořit v některých typech pegmatitů. Některé výskyty barevných skapolitů dosahují drahokamové kvality a jsou využívány jako šperkový kámen (např. žluté skapolity z Brazílie a Madagaskaru, žluté a fialové z Tanzánie, žlutohnědé z Keni, bílé, růžové, fialové a žluté z Barmy).
Je považován za kámen sebekázně, s výbornými účinky na psychiku. Nositele podněcuje k nezávislosti a k dosažení cíle. Brání nám v dělání takzvaného „obětního beránka“.

Tento kámen je vhodný pro lidi trpící dyslexií, osvobozuje levou mozkovou hemisféru a zvyšuje analytockou schopnost. Brzdí vnější vlivy, které nějakým způsobem zpomalují náš život. Skapolit má blahodárné účinky na mnoho orgánů, například játra, ledviny, močový měchýř atd. Žlutě zbarvený Skapolit pomáhá s odbourávání myšlenek typu „Nejsem dost dobrý“. Nejvýznamnější nalezište jsou v Barmě a na Srí Lance, hlavně v růžovém, modrém, fialovém nebo žlutém zbarvení, ale těží se například i v Rusku, Číně nebo Kanadě. Používá se při léčbě chřipky, křečových žil a šedého i zeleného očního zákalu. Podporuje vstřebávání vápníku, čímž mimo jiné urychluje hojení zlomenin.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.