Spinel

Spinel se do hlubšího podvědomí zapsal velmi málo, je hlavně ceněný mezi sběrateli. Malý zájem o tento drahokam drží jeho cenu nízko. Nejžádanější barvou je jahodově a ohnivě červená. Z dřívějších dob jsou známy jeho záměny například s rubíny, případně tyto dva kameny nebyli vůbec rozlišovány.

Mnohé staré šperky, o kterých se myslelo, že jsou zdobené rubínem, byli nakonec červené spinely. Nejznámnější záměnou je 170ti karátový Black Prince's Ruby, zasazený v britských korunovačních klenotech, i tady se jedná o spinel. Doposud největší zasazený spinel (398, 72 karátů) se nachází v korunovačních klenotech ruských carů. Avšak i Karel IV. měl vyzdobenou čelenku a lilii svatováclavské koruny právě spinely.

Spinel je velmi uklidňující kámen, je znám svými silnými účinky, proto se doporučuje lidem, kteří trpí stresem. Různé léčivé účinky jsou připisovány barvě spinelu, červený posiluje vitalitu. Zelený a růžový spinel povzbuzuje lásku a soucit. Fialový je spojen s duchovním vývojem a žlutý s intelektem.

V přírodě se vyskytuje velmi řídce, mezi hlavní naleziště patří Srí Lanka, Barma, Thajsko, Madagaskar, atd.