Blog, Strana 2

Nalepovací šperky

 

Ozdobte své tělo novou kolekcí nalepovacích šperků na tělo a vlasy se Swarovski Crystals.

 

Jedinečné nalepovací šperky na tělo a vlasy zdobené se Swarovski Crystals.

Nejžádanější módní trend tohoto roku.

Prožijte každý den svého života krásná a jedinečná se SO.nia Bare Skin Jewels.

 

Šperky SO.nia BareSkin Jewels vytvořila před 2 lety Česká módní návrhářka Soňa Hlaváčková, která se v posledních letech specializovala na design exkluzivních svatebních, společenských šatů a plavek především pro zahraniční trh. Své modely prezentovala na přehlídkách a veletrzích v Los Angeles, Miami, Paříži či Dubaji.

 

Po prosbách svých klientek přišla i s kolekcí šperků a to nejen ledajakých. Celková nová technologie, která na celém světě nemá obdoby, trvala na různých pokusech, vývojích a certifikátech celý rok. Po té představila první kolekci 20 základních šperků.

Dnes celá kolekce čítá přes 120 typů ornamentů, je rozšířená i o Makeup kolekci a je prodávaná mimo Českou republiku i v Itálii, Německu, Rakousku a od roku 2019 v Dubaji a Kuvajtu.

V roce 2017 byla značka SO.nia BareSkin Jewels vyhlášena jako nejlepší inovativní produkt na Milánském Chibimartu a téhož roku byla představena na Fashion Weeku ve Florencii. Od té doby se SO.nia BareSkin Jewels objevila několikrát v Italské a České TV, byla partnerem nesčetného počtu módních přehlídek a focení a prezentovala se i na nejluxusnějším veletrhu šperků světa Vicenzaoro. Tváří značky je Česká Miss 2015 Nikol Švantnerová.

Značka SO.nia BareSkin Jewels je vyráběna v České republice. Design je vytvářen přímo zakladatelkou Soňou Hlaváčkovou a všechny šperky se vyrábí v pražském ateliéru na Královských Vinohradech. Každý kus vytvářen ručně a na všech špercích najdete pouze Swarovski Crystals. Na Kolekci Hypnotize najdete krystaly s diamantovým brusem a s pokovem s 24k zlata pro zachování skvělého lesku i po několika letech. Všechny tyto kameny jsou ručně fastovány a zlaceny také v ČR a vše je vytvářeno exkluzivně pro značku SO.nia BareSkin Jewels.

Unikátní nalepovací šperky na tělo a vlasy SO.nia BareSkin Jewels se Swarovski Crystals Vám dají svobodu vyjádřit, jaká jste každý den, ať už jste na obchodní schůzce, ve městě s přáteli, na party nebo běžíte maraton.

Na rozdíl od normálních šperků, SO.nia BareSkin Jewels můžete aplikovat na každou část vašeho těla nebo vlasů.

Mixuj a hraj si se šperky, kolikrát chceš a vytvoř si jedinečnou kolekci vlastních ornamentů právě pro tvůj životní styl.

• Šperky vydrží na vašem těle a vlasech při každém nalepení 2 až 7 dní a lze je mnohokrát použít

• Můžete je používat znova a znova se speciálním SO.nia Body and Hair Adhesive Gloss

• Vhodné pro sportovní aktivity

• Ručně zdobené se Swarovski Crystals a 24karátovým zlatem

• Navrhované a zdobené v Čechách

• Atestováno dle norem Evropské unie

 

Šperky SO.nia BareSkin Jewels jsou navrženy pro váš aktivní životní styl, pro každý den. Ať děláte cokoliv, vždy zajímavě ozdobí vaše tělo. Lehce je zkombinujete s tričkem a jeansy, letními šaty, plavkami, ale i se společenskými či svatebními šaty.

Prožijte každý den svého života krásná a okouzlující.

Sonia se posledních patnáct let zabývala navrhováním couture svatebních šatů, modelů pro zvláštní příležitosti a luxusních plavek, které byly k vidění na přehlídkách a výstavách v Praze, Paříži, Los Angeles a dalších městech.

„Důvod proč jsem BareSkin šperky vytvořila, je moje víra, že každá žena může být krásná a jedinečná každý den, ať se zrovna vdává nebo jde do práce, jede na dovolenou či běží maraton.
Ráda bych, aby se ženy s mými šperky cítily krásně, svůdně a přirozeně, aby jim daly svobodu a volnost vyjádřit, jaké skutečně jsou“

Každý moment života může být nádherný a výjimečný
Projděte mou sbírku a nalezněte dokonalý šperk, který zkrášlí Váš den.

Katalog nalepovacích produktů naleznete zde.

 

Petalit

 

PETALIT – ANDĚLSKÝ KÁMEN

je minerál ze skupiny vrstevnatých silikátů (fylosilikátů), chemicky LiAlSi4O10. Nerost petalit byl objeven brazilským vědcem J.B.A.e Silvou na konci 18. století při návštěvě Švédska. V roce 1817 v něm objevil švédský chemik J.Arfvedson prvek lithium. Jeho název je odvozen z řeckého výrazu petalon = list. Barva je čirá, bílá, růžová, šedá nebo bílá s různými odstíny. Obvykle se vyskytuje ve formě štěpných masivních agregátů, vzácně tvoří drobné krystaly. Používá se pro výrobu sklo keramického varného nádobí a jeho bezbarvé varianty ve šperkařství. Petalitu se také říká andělský kámen, usnadňuje spojení s andělskou říší. Má vysoké vibrace a otevírá přístup ke kosmickému vědomí, duchovní očistě, vede nás do stavu klidné mysli a pomáhá dosáhnout proměny. Pokud se petalit nosí na těle, dodává soustavně energií energetickým centrům na všech úrovních těla a neustále je aktivuje. Zlepšuje rovněž kvalitu prostředí, ve kterém se nachází, a zajišťuje pro ně potřebnou energii. Petalit uvádí do rovnováhy systém žláz s vnitřní sekrecí. Blahodárně působí na buňky, očí, plic a střev, tlumí svalové křeče.

Amblygonit

 

Amblygonit chemický vzorec (Li,Na)Al(PO4)(F,OH), je trojklonný minerál, který se obvykle vyskytuje ve formě hrubě zrnitých, štěpných agregátů. Vzácně tvoří i sloupečkovité krystaly. Obsahuje lithium, sodík, aluminium, fosfát, fluorit a hydroxid. Obvykle je bílé nebo krémové barvy, ale může být i bezbarvý, nažloutlý, do zelena, s hnědým nebo růžovým nádechem. Tvrdost 5,5 – 6 dle Mohsovy stupnice, index lomu je 1.57 – 1.6 a specifická hustota je 2.98 – 3.11. Bývá průsvitný, zřídka průhledný. Naleziště jsou v Brazílii (Minas Gerais), Francii, Německo, Švédsko, Myanmar, Kanada, USA (Nové Mexiko, Arizona a Jižní Dakota) a Namibie. Minerál poprvé objevil v Sasku
August Breithaupt v roce 1817. 
Název je složen z řeckých slov amblys – tupý a góni – úhel. 
Amblygonit je kámen klidu, obsahuje velké množství lithia, díky čemuž vnáší do života klid a mír. Je spojený s čakrou solárního plexu. Pomáhá vymanit se z pout minulosti a vyrovnat se s vědomím vlastní smrtelnosti. 
Amblygonit se používá k doplňkové léčbě s poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Tiší bolesti hlavy a má blahodárný vliv na žaludek. Kromě toho urychluje srůstání zlomených kostí. 
Jeho element je vzduch, přiřazuje se ke znamením zvěrokruhu Býka, Blíženců, Lva, Váh, Panny, Štíra, Vodnáře a Ryb

Váha MX100/MX600

Obsah balení
Uživatelská příručka
Dvě AAA Baterie
Mx Digital Mini Váha s Krytem/Zásobníkem

Základní popis
M: MODE - Změní vážící jednotku. Podržte pro vstup do kalibračního režimu (viz Kalibrace).
O: ON / TARE - Zapíná váhu. Podržte pro vypnutí. Klepnutím vynulujete váhu během normálního vážení. Také odečte váhu prázdného kontejneru (viz funkce Tare).

Obsluha váhy
1. Stiskněte tlačitku O pro zapnutí váhy.
2. Umístěte předmět do středu plošiny váhy.
3. Vezměte si čtení z displeje. K přepnutí mezi jednotkami vážení můžete stisknout tlačítko M.
4. Funkce automatického vypnutí váhy vypne váhu po 3 minutách nečinnosti nebo můžete stisknutím tlačítka vypnout váhu.

Čemu je třeba se vyhnout při vážení
Rušiví rádiové frekvence
Vysoká vlhkost
Proudy vzduchu
Vibrace
Extrémní teploty

Funkce Tare
Funkce Tare umožňuje odečíst hmotnost vážící destičky tak, aby se na displeji zobrazila pouze váha obsahu.

Přidat položky do prázdného zásobníku nebo na plošinu.

Klepnutím na klíče zobrazte jejich odečtení hmotnost kontejneru.

Po přidaním předmětu na vážící destičku uvidite jejich váhu na displeji.

POZNÁMKA: Hmotnost kontejneru bude odečtena z dostupné kapacity a na displeji zůstane záporná hodnota po odstranění hmotnosti. Opět stiskněte tlačítko TARE pro návrat displeje na nulu.

Přesnost

Vaše měřítko je kalibrováno z výroby a většina uživatelů nebude muset kalibrovat po dlouhou dobu. Měli byste pravidelně kontrolovat přesnost váhy pomocí kalibračních vah a v případě potřeby provádět kalibraci.

POZNÁMKA: Používejte pouze důvěryhodné kalibrační závaží. Výrobky pro domácnost, jako jsou lahve a plechovky s vytištěnými břity, nejsou vhodné pro kontrolu přesnosti, protože tyto hodnoty jsou přibližné a nezahrnují hmotnost nádoby (čistá hmotnost).

Kalibrace

Úprava kalibrace je trvalá a měla by být provedena pouze pomocí přesných kalibračních závaží, které odpovídají požadavkům váhy (viz graf na zadní straně). Nepoužívejte k kalibraci mince ani jiné předměty pro domácnost.

1. Připravte požadovanou váhu pro váhu (viz graf na zadní straně).
2. Najít kalibraci a nechte měřítko nastavit na pokojovou teplotu.
3. Stiskněte O zapněte váhu a počkejte, až se váha stabilizuje.
4. Stiskněte a podržte tlačítko M, dokud se na displeji nezobrazí “CAL”
5. Ujistěte se, že na plošině nic není, pak stiskněte tlačítko M pro potvrzení nulového bodu.
6. Na displeji bude blikat požadovaná hmotnost.
7. Umístěte požadovanou kalibrační hmotnost do středu plošiny,
8. Na displeji se zobrazí “PASS "a vrátí se do normálního režimu vážení. Nyní můžete váhu vypnout nebo pokračovat v vážení.

Specifikace

Maximum kapacita
MX- 100 100 g / 3,527 oz. / 3.215 ozt / 64,30 dwt / 500,00 ct / 1543.2 gn
MX- 600 600 g / 21,16 oz / 19,29 ozt / 385,8 dwt / 3000 ct / 9258 gn

Čitelnost
MX- 100 0,01 g / 0,001 oz / 3,215 ozt / 64,30 dwt / 500,00 ct / 1543,2 gn
MX- 600 0,1 g / 0,01 oz / 0,01 ozt / 0,05 ct / 0.2 gn

Jednotky vážení
g, oz, ozt, dwt, ct, gn

Rozměry
Celkově: 94 mm x 61 mm x 20 mm
Plocha: 50 mm x 55
Displej: 13 mm x 25 mm

Napájení
2 x AAA baterie

Kalibrace hmotnost
MX- 100 100 g
MX- 600 500 g

Váha MV-1000

Obecná údržba a péče
1. Nevystavujte váhu extrémnímu teplu, chladu nebo vysoké vlhkosti. Před použitím nechte váhu aklimatizovat na pokojovou teplotu.
2. Zachovavejte váhu v čistém a suchém prostředí. Prach, špína, vlhkost, vibrace, proudění vzduchu a blízkost jiných elektronických zařízení mohou mít nepříznivý vliv na přesnost a spolehlivost váhy.
3. Zacházejte se s váhou opatrně. Lehce přiložte všechny položky, které mají být zváženy na horní části zásobníku. I když je tato stupnice konstruována tak, aby byla poměrně trvanlivá, vyvarujte se hrubého zacházení, protože by to mohlo trvale poškodit vnitřní části. Vždy se vyvarujte třesu a pádu. Jedná se o přesný přístroj a je třeba s ním pracovat s mimořádnou péčí.
Specifikace a funkce
1. Kapacita / Přesnost: 100g 0,01g nebo 1000g / 0,1g
2. Jednotky: g, oz, ozt, dwt, ct, gn
3. Funkce tlačítka: ON / OFF, TARE, MODE
4. Display: LCD displej s podsvícením
5. Automatické vypnutí: 180 sekund při nečinnosti
6. Napájení: 2 baterie AAA
7. Provoz Teploty: 10 až 30 ° C
Provoz
1. Umístěte váhu na vyrovnanou plochu a stiskněte tlačítko "ON / OFF" pro zapnutí váhy nebo vypněte jej.
2. Počkejte, dokud se na LCD displeji nezobrazí nula, pak stiskněte tlačítko "MODE" pro volbu jednotky vážení.
3. Umístit váţený předmět na plošinu a počkat, dokud nebude čtení stabilní.
Funkce tárování
1. Zapněte váhu, jak je popsáno výše.
2. Na plošinu umístěte položku "tára". Stiskněte tlačítko "TARE" a počkejte, dokud se na displeji nezobrazí nula.
3. Měřítko lze nyní použít k vážení. Přidejte položku "net-weight-item".
Kalibrace
1. Když je měřítko vypnuto, stisknutím tlačítka "ON / OFF" zapnete váhu. Počkejte, dokud se na LCD displeji nezobrazí "0.0" nebo "0.00".
2. Stiskněte a podržte tlačítko "MODE" dokud se na displeji nezobrazí "CAL", pak uvolněte tlačítko. Stiskněte znovu tlačítko "MODE" a na displeji začne blikat požadovaná kalibrační váha. Umístěte požadovanou hmotnost do středu plošiny.
3. LCD displej načte "PASS" a vrátí se do normálního režimu vážení. Kalibrace je nyní dokončena.
Výstraha
1. "LO": Nízké napětí. Vyměňte baterie.
2. O-Ld přetížení. Chcete-li měřítko chránit, odstraňte prosím rychle položku

Bořek Šípek Team

Zakladatel a jednatel této firmy byl uznávaný architekt, designér a sklářský výtvarník Bořek Šípek, který byl zároveň návrhářem všech skleněných výrobků této společnosti. Jedná se o originální kusy ručně vyrobené uměleckými skláři pocházející z nově zrekonstruované sklářské huti Anežka v Novém Boru, pan Šípek si toto město vybral právě pro jeho dlouholetou sklářskou tradici. Jejich cílem je navázat na tradici české sklářské tvorby a neustále posouvat a zvyšovat hranice sklářského výtvarného umění. Společnost nabízí originální skleněné výrobky špičkové kvality s moderním designem, který nese typický, lehce identifikovatelný rukopis Bořka Šípka. Nyní po odchodu Bořka Šípka vede společnost jeho syn Dalibor, který byl od začátku součástí Šípek Teamu. Své zkušenosti zhmotnil v navrhování vlastních skleněných kolekcí a jedinečných děl.

Araukarit - Zkamenělé dřevo

Araukarit je název pro speciální typ zkamenělých suchozemských rostlin. Jedná se o výsledek permineralizace stromů, které proces přeměnil v kameny, organické materiály stromu byli přeměněny na minerály, zejména křemičitany, avšak při zachování dřevěné struktury. Tato přeměna probíhá pod zemí, kde na dřevo nepůsobí kyslík, který by jej jinak rozložil. Minerální vody proudící přes zeminu uskladňují v buňkách rostliny minerály a jak lignin a celulóza v rostlině slábnou, vytváří se na ní kámen. Tato přeměna trvá zhruba sto let. Zkamenělé dřevo dosahuje na Mohsově stupnici čísla 7. Ve státě Washington je považován za národní drahokam. Nálezy Araukaritů jsou možné po celém světě, v ČR zejména v oblasti Nové Paky v Lounech má zkamenělé dřevo i své muzeum, které vystavuje nálezy zejména z okolí Ohře. Lesy, které jsou známé výskytem zkamenělého dřeva, se nazývají zkamenělé lesy. Dobrým příkladem je národní park Petrified Forest.

Sádrovec

Je jednoklonný minerál s chemickým vzorcem CaSO4•2H2O (hydratovaný síran vápenatý, dihydrát síranu vápenatého). Obvyklou barvou sádrivce bývá bezbarvá, bílýá šedá, nažloutlá, průhledná až průsvitná. Velké plochy sádrovců vznikali v období přelomu prvohor a druhohor a to vysrážením přesycených solných roztoků. Mimo sádrovce ze solných roztoků vykrystalizovala také sůl kamenná, sůl draselná nebo anhydrit a to ve velkém množství, můžeme tedy mluvit o mohutných pohořích.

Sádrovec může mít mnoho variant:

  • Selenit – čirá vlákninatá odruda sádrovce, mnohdy nazývaný jako měsíční kámen. Vyskytuje se v bílé nebo oranžové barvě.

  • Mariánské sklo – velké průhledné plochy sádrovce připomínající slídu.

  • Pouštní růže – vyskytují se zejména na Sahaře, kde vznikají za pomocí horkého dne a velmi chladné noci. V noci se vzlínající voda s obsahem minerálních částic dostává na povrch kde se přes den velmi rychle odpaří a pevné částice se díky tomu shlukují, tím vznikají tvary podobné růžím.

  • Alabastr – čistě bílá odruda, používá se například na výrobu sošek, vzniká vysrážením mořské vody v mělkých zálivech.

  • Vlaštovčí ocas – jedná se o sádrovce, kteří mají zvláštní tvar zakončení krystalů do písmena V, připomínající ocas vlaštovky. Jedná se však o dvojčatý srůst dvou minerálů.


Sádrovec je celkem běžný minerál, jeho naleziště jsou hojná po celém světě. Využívá se například ve stavebnictví výrobě sádry, sádrokartonových desek a portlandského cementu. Nebo k takzvané pálené sádře.

Fosilie - Nummulites - Penízkovci

Jsou zkamenělí dnes již vyhynulí jednobuněční prvoci označovaní jako Nummulites v češtině Penízkovci z čeledi Dírkonošců. Tito živočichové se vyskytovali zejména v tropickém a subtropickém pásmu. Jejich spirálovité schránky dosahovali v průměru až 10 centimetrů. Dnes tvoří velké vrstvy nummulitových vápenců, kde vytvářejí velké plochy. První zmínky o těchto zkamenělých prvocích sahají do 5. století před naším letopočtem, kdy si Hérodotos všiml, že se ve vápenci egyptských pyramid objevují čočkovité spirálové útvary. Jednalo se právě o Penízkovce, kteří vlivem zvětrávání vápence odpadávali. V 17. století se těmto živočichům začali více věnovat Robert Hooke a Anthony van Leeuwenhoek, kteří udělali spoustu nákresů. Avšak až expedice Challenger roku 1872 přinesla podrobnější informace a nákresy organismů mořského dna společně s Nummulity. Stáří zkamenělin se odhaduje na 55-34 milionů let. Považují se za indikátory naftonosných vrstev. Z vápence, který obsahuje Nummulites je postavena například slavná Cheopsova pyramida v Gize.

GlassAtelier Vikinga - Blanka Musílková

 

"Práce se sklem je nejkrásnější, jakou znám.  Je-li roztaveno, žije svým vlastním životem a musíte se mu poddat, proniknout jím a stát se jeho součástí.Teprve pak vám dovolí, abyste mu dali tvar svých myšlenek."

Pod jménem „Vikinga“ se skrývá absolventka výtvarné větve SUPŠ sklářské v Železném Brodě Blanka Musílková. Výtvarnou větev, obor "malování a leptání skla"  dokončila v roce 1987 pod vedením sklářského výtvarníka profesora Jana Novotného.

Firma, nesoucí název GlassAtelier Vikinga, vznikla na sklonku roku 1992 a ve svých počátcích se zabývala výtvarnými technikami obecně - tvorbou bižuterie, dárků, módních a bytových doplňků. O rok později přibyla technika tvarování skla nad kahanem a ta dnes představuje největší díl produkce ateliéru, od tradičních  "železnobrodských" figurek přes nespočet skleněných ozdob, květin a dekorací až po unikátní šperky. Práce s roztaveným sklem mi učarovala, nejprve jsem se jen chodila dívat, jak pracují jiní, ale netrvalo dlouho a sama jsme se začala učit poznávat tento úžasný materiál. Po letech už se ani nedá spočítat, kolik skleněných drobností si z malé sklářské dílny uprostřed Evropy našlo cestu do celého světa.

Nedílnou součástí ateliéru je také práce v terénu.  Přímo pod širým nebem lze sledovat, jak skleněné figurky vznikají a můžete si třeba nechat vyrobit nějaký suvenýr podle své vlastní představy.

Práci se sklem samozřejmě průběžně prolíná i další tvůrčí činnost v oblasti výtvarných prací, grafiky, návrhářství, hudby, literatury, a podobně - tyto aktivity byly  prezentovány na několika výstavách, soutěžích a promoakcích.

Sklářka Blanka Musílková: Slony dělá člověk stále, korunovační klenoty byly zážitkem

V soutěži se jménem Vodafone firma roku získala Blanka Musílková z Mirotic třetí místo v kategorii živnostníků Jihočeského kraje. Její prací je výroba skleněných figurek, dekorací a šperků nad sklářským kahanem. Jejím největším zážitkem byla spolupráce s firmou Graciella, pro kterou dělala kopie minerálů pro české korunovační klenoty.

Co pro vás znamená ocenění v soutěži firma roku?

Na vyhlášení soutěže jsem jela bez jakéhokoliv očekávání, třetí místo pro mě tedy bylo obravským překvapením a je to moc příjemný pocit. Samotná akce byla velmi dobře připravená s profesionálním vyhlášením a průběhem, mám z ní dobrý pocit.

Můžete přiblížit, na co přesně se specializujete?

Na Železnobrodské škole jsem vystudovala jeden ze sedmi oborů skla. Mým oborem se stalo malování skla, povrchová úprava, leptání, vitráže a podobně. Na záčáku devasesátých let jsem v tomto oboru chtěla podnikat, avšak po zjištění, že potřebná vypalovací pec stojí jeden a půl milionu jsem od tohoto nápadu opustila. Proto jsem se začala zajímat o výrobu skleněných figurek. Ikdyž to vypadá jako jednoduchá práce, má své zákonitosti a strašně dlouho mi trvalo, než jsem se něco naučila. Nyní tento obor dělám už 26 let a vyrábím především figurky, skleněné figurky a šperky. Oproti lidem, kteří toto studovali, mám asi výhodu v tom, že mi nikdo neřikal, abych něco nedělala, protože to nejde. Díky tomu jsem se dlouho zabývala různými specialitami, jako například skleněné repliky kamenů do kopie korunovačních klenot.

Jak se dívka dostane na sklářskou školu? Není to povolání typické spíše mužům?

Nemyslím si, škola měla dvě části, chlapci zastávali technickou část v hutích. V naší třídě byli převážně dívky, které dělali bižuterii a malování skla.

Měla jste ke sklu nějaký vztah? Pracovali v oboru například příbuzní?

Odjakživa mi říkali, že mám talent, ráda jsem něco vyráběla nebo kreslila. Na sklářskou školu byly povinné talentové zkoušky a maminka mi říkala, že bych to měla zkusit. V té době jsem o nějakých železnobrodských figurkách neměla ani tušení. Jako malá si vybavuji, že měla babička doma malou skleněnou figurku medvídka. Já ho neměla ráda, protože byl strašně ošklivý. Nenapadlo by mě, že u toho skončím na celý život.

Takže jste měla jasno, že se po škole budete živit sklem?

Začínala jsem v dobách mateřské dovolené, ze začátku se jednalo spíše o formu seberealizace. První pokusy s kahanem byli hrozné, byla jsem však mladá a seděla u něj tak dlouho, dokud se figurka nepodařila. Ta práce mě okouzlila.

Co tedy k výrobě figurky potřebujete?

Moc toho není , bytelný stůl, specifický sklářský kahan, kompresor, skleněné tyčinky a šikovné ruce.

U nás se stále mluví o tom, že má sklo v České republice tradici. Jak si podle vás skláři stojí?

Špatně. V době, kdy jsem ještě žila v Želeném Brodě nás to v okolí dělalo 680, včetně těch, kteří mačkali korálky nebo vyráběli vinuté perle. V dnešní době je nás, lidí kteří vyrábíme skleněné figurky asi 15. Pár výrobců je i v zahraničí, avšak používají jinou technologii. Sklárny v Železném Brodě zavřeli asi před 5 lety, všechny velké továrny, které vytvářeli jméno české skla jsou pryč. Já u této práce zůstávám, protože mě to baví, už to není co bývalo. Číňané dokáží figurku udělat za menší cenu, než já do výroby musím investovat, nedokáži jim konkurovat.

Kde mají vaše výrobky největší odbyt?

Do roku 2002 jsem dělala pro exportní firmy, které vyváželi do Austrálie, Japonska, a Ameriky. Když však klesla cena dolaru, tak mi to zůstalo na krku samotné. Jenže já neumím obchodovat, myslím si, že člověk může buď dělat, nebo obchodovat. Byla jsem tím pádem nucena ne příliš dobrovolně objížděť regionální akce, jakou jsou řemeslné jarmarky a šermířské akce.

Nemáte pocit, že jsou lidé ochotni za kvalitní výrobek zaplatit více?

Jsou, je ale třeba si uvědomit, že ve skutečnosti skleněnou figurku nikdo nepotřebuje. Člověk jí koupí jako dárek, nebo ho sklo opravdu zajímá. Potřebuje rohlík, auto, chleba nebo salám, ne však skleněnou figurku. Proto mám radost z každého zákazníka, tím, že jezdím mezi lidi, mám zpětnou vazbu. Lidé se zastavují a zjišťují, že figurka není vyrobená z formy, ale opravdu ručně tvarovaná nad kahanem.

Kolik figurek vyrobíte?

To nelze přesně určit, nepočítám to. Někdy zvládnu udělat třeba čtyři věci najednou, dělám takové malé figurky o rozměru do jednoho centimetru a když mi to jde, jsem schopna ji vyrobit za 3 minuty. Ty velké trvají delší dobu a jsou věci, u kterých strávím i čtyři dny.

Zmínila jste kopii korunovačních klenotů. Jak to vzniklo?

V roce 2011 se mi ozval pan Dvořák z ateliéru Graciella v Praze, s kterým jsem se domluvila na spolupráci. Samozřejmě vím, jak klenoty vypadají, ale když mi pan Dvořák začal do telefonu diktovat, že modrý kámen číslo 34, má rozměr 38,2 x 42,8 milimteru, musela jsem ho zastavit
a říct, že takto to nepůjde. Já na horké sklo do ohně nemůžu sáhnout a změřit ho. Když sklo na jedné straně stlačíte, tak na druhé straně se vypoulí. Musel tedy být přesný odhad množství materiálu, dostala jsem fotografie klenotů, protože originál nám samozřejmě nezapůjčili. Nikdy jsem nedělala nic náročnějšího, ale samotný výsledek byl ohromující. Kočky a slony dělá člověk stále, ale tohle byl zážitek.

Když jste zmínila slony, jaké motivy jsou nežádanější?

Nejžádanější jsou bez diskuse právě sloni. U dětí jsou to delfíni poté až kočky a pejsci. Figurek mám stovky druhů a snažím se, aby nebyli všechny stejné. Lidé občas přicházejí s fotkami například pejska a chtějí přesně takového. Jednou jsem dělala i popelnici jako dárek popeláři nebo náušnice ve tvaru klarinetů.

Další práci Blanky Musílkové si můžete prohlédnout zde.

 

 

Stránka 2 z 14 - 132 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.