Tanzanit

Tanzanit je drahokamová odrůda minerálu ZOISIT, s tvrdostí 6,5 dle Mohsovy stupnice. V roce 1967 objevil indický prospektor
ve východoafrické Tanzanii naleziště krásných, modrých kamenů o kterých se zpočátku domníval, že jsou safíry. Podle tohoto jediného naleziště pojmenovala americká, klenotnická firma Tiffany z New Yorku tento modrý drahokam. Proslaven zejména unikátním náhrdelníkem Elizabeth Taylorové. Výrazným rozlišovacím rysem je silný pleochroismus, optická vlastnost, pozorovatelná pouhým okem, ve vztahu k optické ose dochází k odlišné absorpci světla, takže podle polohy kamene vidíme přechody odstínů barev nebo změnu barev. Modrý tanzanit změní drobným pohybem barvu na fialovou nebo zelený drahokam se změní v modrý i fialový - trichroismus.

Nerost zoisit je většinou barvy šedé, hnědošedé, zelené nebo růžovočervené. Červená odrůda, zbarvena příměsí prvku manganu
se nazývá THULIT, zelená odrůda je také ANYOLIT. Většinou se setkáme s pojmenováním TANZANIT i u drahokamových odrůd červené a zelené barvy, protože opravdu pěkné kvality se nacházejí v Africe, zelená zoisitová skála s velkými krystaly rubínu - Tanzanie.

Tento nerost se zušlechťuje pro zvýraznění barvy zahříváním (400°C+), čímž vzniká sytá ultramarínová až safírově modrá odrůda.
V současné době patří tanzanit mezi nejvyhledávanější drahokamy nejen pro svou módnost a jedinečnost, ale také pro připisované skryté až magické schopnosti. Pomáhá nalézt vnitřní poslání, posiluje víru a vytrvalost uskutečnit svá předsevzetí. Regeneruje, omlazuje a ostří naši mysl, učí nás nehledět na vše v zažitých vzorech, cítit každou věc jako poprvé, stále znovu a znovu.
Forma a obsah nemusí být vždy v souladu. Mírní bolesti chronického rázu a migrény, zažehnává deprese. Pomáhá v návratu
do života.

 

 

Zoisit, je minerál ze skupiny sorosilikátů. Pojmenován byl podle slovinského barona a vědce Sigmund Zois von Edelstein, který ho koupil roku 1805 od obchodníka s minerály. Jeho původní jméno zní saualpit.

Pomáhá nám prosazovat své vlastní já, než být ovlivněn druhými. Podporuje urovnání vlastních myšlenek. Dokonale zahání letargii, pomáhá nám dávat najevo potlačované city. Na mentální úrovni je zoisit kamenem zosobňujícím tvůrčí schopnosti, jenž vrací mysl po každém vyrušení zpět k původnímu cíli. V rovině fyzického těla podporuje zoisit uzdravování z těžkých nemocí a stresu.
Dokáže neutralizovat překyselení organismu. Léčí srdce, slezinu, slinivku břišní a plíce.