Tanzanit

Tanzanit je drahokamová odrůda minerálu ZOISIT, s tvrdostí 6,5 dle Mohsovy stupnice. V roce 1967 objevil indický prospektor
ve východoafrické Tanzanii naleziště krásných, modrých kamenů o kterých se zpočátku domníval, že jsou safíry. Podle tohoto jediného naleziště pojmenovala americká, klenotnická firma Tiffany z New Yorku tento modrý drahokam. Proslaven zejména unikátním náhrdelníkem Elizabeth Taylorové. Výrazným rozlišovacím rysem je silný pleochroismus, optická vlastnost, pozorovatelná pouhým okem, ve vztahu k optické ose dochází k odlišné absorpci světla, takže podle polohy kamene vidíme přechody odstínů barev nebo změnu barev. Modrý tanzanit změní drobným pohybem barvu na fialovou nebo zelený drahokam se změní v modrý i fialový - trichroismus.

Nerost zoisit je většinou barvy šedé, hnědošedé, zelené nebo růžovočervené. Červená odrůda, zbarvena příměsí prvku manganu
se nazývá THULIT, zelená odrůda je také ANYOLIT. Většinou se setkáme s pojmenováním TANZANIT i u drahokamových odrůd červené a zelené barvy, protože opravdu pěkné kvality se nacházejí v Africe, zelená zoisitová skála s velkými krystaly rubínu - Tanzanie.

Tento nerost se zušlechťuje pro zvýraznění barvy zahříváním (400°C+), čímž vzniká sytá ultramarínová až safírově modrá odrůda.
V současné době patří tanzanit mezi nejvyhledávanější drahokamy nejen pro svou módnost a jedinečnost, ale také pro připisované skryté až magické schopnosti. Pomáhá nalézt vnitřní poslání, posiluje víru a vytrvalost uskutečnit svá předsevzetí. Regeneruje, omlazuje a ostří naši mysl, učí nás nehledět na vše v zažitých vzorech, cítit každou věc jako poprvé, stále znovu a znovu.
Forma a obsah nemusí být vždy v souladu. Mírní bolesti chronického rázu a migrény, zažehnává deprese. Pomáhá v návratu
do života.

 

Podívejte se na dokument o těžbe Tanzanitu.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.