Topaz


Chemický název tohoto minerálu je křemičitan hlinitý, je nejznámějším a nejstarším drahokamem, s tvrdostí 8 dle Mohsovy stupnice. Barva topazu může být od bezbarvé, vínově žluté, zelené, modré, fialové, žlutočervené až růžovočervené. Příčinou různého zabarvení jsou stopové příměsi kovů: železo zbarvuje topaz žlutě nebo modře, chrom růžově, apod.

Je zřejmě osudem tohoto drahokamu, že bývá stále znovu zaměňován s jinými nerosty. Podle pověsti našli na ostrově Cytis v Rudém moři ztroskotaní piráti kámen, který nazvali arabsky "topazas" = hledali a našli, ale ve skutečnosti se jednalo zřejmě o Peridot (Olivín). Diamant Braganza o váze 1680 karátů z portugalského státního pokladu je ve skutečnosti bezbarvý topaz.

Z historie tento drahokam věnuje mužům rozum a ušlechtilost, ženám daruje krásu a láskyplnost. Od nepaměti se topazu přičítá chladivý a léčivý účinek. Nebeská průzračnost modrého topazu a jeho chladná zář tiší a uklidňuje naši roztěkanou či dokonce rozbouřenou mysl jako hojivý obklad na živé, otevřené ráně. Očista nervového systému je díky jeho magnetizmu. Podporuje jasné vyjadřování, tvořivou duševní inspiraci a touhu po čistotě a dokonalosti. Pomáhá nám s lehkým srdcem opustit zakořeněné myšlení, předpojaté pocity a zvyklosti, které nás brzdí ve vývoji.

Je nám oporou v hledání nových cest, při nichž jsme tak často konfrontováni s duševní bolestí, kdy se trápíme nejistotou, kdy nevíme jak dál, a vyvádí nás z nekonečného kruhu napětí. Tradice doporučuje modrý topaz při léčbě bolestí hlavy, zánětech horních cest dýchacích, nespavosti a zvýšenému tlukotu srdce. V jeho modravém vlnění nalezneme vždy ulehčení a uvolnění.