Jade

Název JADE zahrnuje dva podobné, ale chemicky rozdílné minerály. Jadeit (křemičitan sodno-hlinitý) patřící do skupiny Pyroxenů, velmi složitých křemičitanů obsahujících zvláště hořčík, železo, vápník a sodík. Pojmenování Jadeit pochází ze starého španělského „piedra de la yjada“ = hebký nebo bederní kámen. Tvrdost 6,5, vzhled nepatrně skelný až mastný, je pevný a houževnatý. Druhý minerál tvořící Jade je Nefrit patřící do skupiny Amfibolů, velmi složitých zásaditých křemičitanů obsahujících hliník, hořčík, železo, vápník a další prvky. Název podle řeckého slova „nephros“ = ledvina. Tvrdost 6 - 6,5, vzhled je skelný, hedvábný, neprůhledný, průsvitný, je vůbec nejhouževnatějším nerostem, pevnost je způsobena propletením vláken nerostů této skupiny. Oba nerosty Jade i Nefrit jsou vzhledem nerozeznatelné. Barevné odstíny určuje příměs kovů, Jade se vyskytuje téměř ve všech odstínech barev. Houževnatý a pevný kámen byl užíván k výrobě nástrojů v pravěku. Staří Řekové se nesprávně domnívali, že tyto nerosty jsou sopečného původu a vznikly vlivem erupce. Pyroxen podle řeckého „pyr“ = oheň a „xenos“ = cizinec.

Je oblíbeným drahým kamenem zejména v Číně a Tibetu. Ve staré Číně byl symbolem státní moci a měl větší cenu než zlato. Znali jej i staří Mayové a Aztéci, chránil je před nepříjemnostmi a neštěstím, také léčil jejich ledviny. Byl oblíben i v předkolumbovské střední Americe. V Babylonu mu byla připisována magická síla. Podle Sumerů dokázal řešit nečekané životní situace. V Mexiku je ctěn jako podněcovač něžné lásky.

Tento drahokam Dálného východu vyzařuje velké množství pozitivní energie působící blahodárně na naši psychiku, symbol harmonických vlastností, spojení klidu a míru. Pro Číňany zobrazuje pět hlavních ctností: moudrost, spravedlnost, milosrdenství, skromnost a odvahu. Je kamenem lásky ve všech formách a rovinách. Přináší mír a harmonii, tichou radost z prostých věcí z hloubi naší duše, láskyplné emoce, jimiž se stáváme svému okolí chápavějšími a ohleduplnějšími – víme, že tím dosáhneme víc než odporem a vyčítáním. Láskou k bližnímu projevujeme lásku sami k sobě (k Bohu). Jade podporuje naši vyrovnanost, přirozenou podmínku jistoty v našem každodenním jednání, zbavuje předsudků, které brání dorozumění, provokuje v nás aktivitu a dynamiku. Posiluje nervový a tím imunitní systém, zahání noční můry a nespavost, tiší bolesti hlavy a migrény. Léčí především ledviny, močové cesty, jejich záněty a kameny, zažívací trakt, poruchy zraku, mírní nadměrné pocení psychického původu a odstraňuje citové blokády bránící otěhotnění. Pozitivně ovlivňuje funkci nadledvinek a detoxikuje organismus. Zabraňuje agresivním sklonům, tiší žal. Pomáhá nám zachovat si vlastní identitu a i v zdánlivě beznadějných situacích se nevzdávat. Jade jemných fialových tónů je kámen vzácný, drahý a těžko dostupný. Jeho cena se nám mnohonásobně vrátí jeho důraznou do hloubky pronikající energií, která léčí tam, kde ostatní druhy Jadu selhávají. Zatím co Jade černé barvy je podle tradice kámen černé magie a průvodcem člověka do podsvětí, tedy svou podstatou a vlivem údajně kamenem negativním.